Banki kuszą nas ofertami zupełnie darmowych kont bankowych, dzięki którym możemy zlecać przelewy przez internet, ustanawiać zlecenia stałe, czy za darmo opłacać wszystkie domowe rachunki. Jednak, czy istnieją naprawdę darmowe konta bankowe?

Konta bankowe za zero złotych oferuje już praktycznie każdy bank w Polsce. Bezpłatne konta mają już nie tylko podstawowy zakres funkcjonalności (jak zlecanie przelewów, czy opłacanie składek w ZUS, ale także całą masę dodatkowych opcji z których możemy korzystać, jeśli jesteśmy klientami banku.

Czy konta naprawdę mogą być darmowe?

Wszystko zależy, do czego używamy naszego konta w banku. Jeśli nasze darmowe konto ma nam tylko pomóc w realizacji codziennych zadań, umożliwiać wypłatę pieniędzy w bankomacie i płacenie za zakupy przy pomocy karty płatniczej dołączonej do konta, to tak. Takie konto naprawdę może być darmowe.

Zastanawiacie się pewnie, w takim przypadku na czym zarabia bank? Pieniądze gromadzone na naszym koncie są w ciągłym obrocie. Choć nie widzimy tego (przecież przez cały czas mamy możliwość wypłaty gotówki z konta), to nasze pieniądze są inwestowane przez bank i właśnie tutaj pojawia się zarobek banku na naszym darmowym koncie osobistym.

Zero złotych za konto idealne?

Każdy bank, oferujący darmowe konto osobiste umożliwia nam już zaciąganie kredytów, poszerzanie debetu, czy zlecanie stałych płatności bezpośrednio z poziomu naszego konta bankowego. Praktycznie każdy użytkownik, zupełnie za darmo, otrzymuje dostęp do bardzo zaawansowanego panelu konta z poziomu którego sam może zarządzać swoimi finansami.

Jeśli interesuje nas tematyka kont bankowych, to większość banków uruchomiła serwisy internetowe, gdzie wyjaśnia wszystkie funkcjonalności swoich darmowych rachunków osobistych.

Dziś mamy możliwość wykonywania operacji bankowych sprzed ekranu komputera. Kiedyś takie czynności zajmowały długie godziny i wymagały stania w długich kolejkach do okienka bankowego. Dodatkowo w prawie każdym banku wszystkie te czynności możemy wykonywać za darmo. Mało tego. Niektóre banki, swoich najaktywniejszych klientów będą nagradzały specjalnymi promocjami lub podarują im np. prestiżowe karty płatnicze.