Inwestowanie w obligacje skarbowe

2 komentarze

W dobie ostatnich wydarzeń i niepokojów na rynkach, spowodowanych pandemią, mając świeżo w pamięci dwa ostatnie wielkie kryzysy tego stulecia, zastanawiamy się czasem czy inwestowanie nie jest zbyt ryzykowne i czy nie lepiej trzymać przy sobie całości swoich wolnych środków. Co prawda wydaje się to kuszące, ale, zwłaszcza patrząc na ostatnie obniżki stóp procentowych, a co za tym idzie też oprocentowania lokat, niestety w ten sposób będziemy tracić swoje ciężko zarobione pieniądze. Odpowiedzią jest mądre inwestowanie i jeśli szukamy bezpiecznych inwestycji, to warto część swoich środków ulokować w obligacjach skarbowych.

Czym są obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe to obligacje emitowane przez skarb państwa (reprezentowany przez ministra finansów). Są to inaczej papiery dłużne, nabywając które, stajemy się jak gdyby wierzycielami skarbu państwa, który za możliwość gospodarowania naszymi pieniędzmi, płaci nam, co ustalony okres, ustalony procent od naszej inwestycji. Obligacje mają swoją żywotność, po której upływie zostają wykupione za kwotę zakupu i umorzone. Najczęściej możemy też w dniu wykupu zdecydować, że zamiast otrzymać gotówkę, nabędziemy obligacje kolejnej emisji.

Dlaczego warto inwestować w obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe to w zasadzie jeden z najbezpieczniejszych produktów finansowych na rynku. Ich gwarantem jest skarb państwa, co sprowadza się do tego, że praktycznie nie ma możliwości, aby nie zostały wykupione w terminie. Na obligacjach nie zarobimy co prawda dużo, ale jednak zwykle są oprocentowane powyżej inflacji, co zabezpiecza nasze wolne środki przed utratą wartości i może być stosowane zarówno jako bezpieczna lokata kapitału, który podejmiemy w dalszej przyszłości , jak i przechowalnia dla czasowo wolnych środków, czekających na zainwestowanie. Obligacje są świetną alternatywą dla lokat bankowych, a ich oprocentowanie jest znacznie wyższe w porównaniu do tego, które po ostatnich zmianach oferują banki. Nasze środki możemy wycofać w dowolnej chwili, niestety zwykle wiąże się to z utratą jakiejś części odsetek.

Obligacje 500+

Dla beneficjentów programu 500+ poza zwykłymi obligacjami są też dostępne specjalne, z wyższym oprocentowaniem, które można nabyć maksymalnie do kwoty otrzymanego świadczenia. Absolutnie bezpieczna inwestycja z dość wysokim jak na tę formę oprocentowaniem (w dodatku indeksowanym inflacją, co sprowadza się do tego, że zawsze będziemy na nich zarabiać, niezależnie od realnej zmiany wartości pieniądza), jest naprawdę bardzo atrakcyjna i na pewno powinniśmy ją rozważyć pierwszym rzędzie, zaczynając naszą przygodę z inwestowaniem.

Podsumowując, warto zapoznać się z ofertą obligacji skarbowych i zastanowić się, czy części środków nie zainwestować właśnie w ten sposób. Mogą nam służyć jako zabezpieczenie w przypadku niepowodzenia w innych formach inwestowania, czy też jako przyszłościowy dodatek do emerytury.

 

Autor

  • Urodzony w Poznaniu. Fan piłki nożnej i siatkówki. W swojej pracy zawodowej zajmuje się badaniami nad właściwym prowadzeniem biznesu. Po godzinach pracy składa modele samolotów.

2 thoughts on “Inwestowanie w obligacje skarbowe”

  1. Stanisław pisze:

    Nie inwestuje już w obligacje skarbowe, zająłem się grą na giełdzie.

  2. Tymon pisze:

    Lepiej kupić obligacje niż bezsensownie trzymać pieniądze w banku, zawsze coś można więcej zarobić.

Comments are closed.

Related Post