Jak dobrze sprzedać mieszkanie?

2 komentarze

Każdy, kto sprzedaje swoje mieszkanie chciałby za taką transakcję uzyskać jak najwięcej pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że ostateczna cena sprzedaży zależeć będzie od co najmniej kilku czynników takich jak: czas sprzedaży, standard i lokalizacja mieszkania czy korzystanie z pomocy pośrednika nieruchomości.

Oceń realnie wartość mieszkania

Aby móc określić cenę proponowaną za sprzedaż mieszkania warto realnie oszacować jego wartość oraz sprawdzić jak wyglądają konkurencyjne oferty. Ocena wartości mieszkania nie jest sprawą prostą, bo z reguły każdy właściciel uważa, że jego mieszkanie jest wyjątkowo ładne i cenne. Ponadto bywamy tym mniej obiektywni, im więcej samodzielnej pracy wkładamy w wykończenie mieszkania. Zawsze jednak należy starać się zachować realizm. Zastanawiamy się więc jakie plusy i minusy ma lokalizacja mieszkania, jaki jest jego rozkład pomieszczeń a przede wszystkim jaki jest stan wyposażenia. Jeśli sprzedajemy mieszkanie do generalnego remontu musimy liczyć się z tym, że jego cena będzie niższa. Z kolei gdy sprzedajemy mieszkanie w pełni wyposażone miejmy na uwadze, że dla kupującego przykładowo nasza zabudowa kuchenna jest mniej warta niż za nią zapłaciliśmy, bo jest używana . Gdy sprzedajemy mieszkanie stosunkowo stare, wymagające odświeżenia, zawsze możemy położyć nacisk na inne jego atuty takie jak niskie opłaty czy bliskość do centrum miasta.

Jak promować sprzedaż mieszkania?

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania możemy zamieścić w co najmniej kilku miejscach. Najbardziej popularne jest promowanie się w Internecie ale oprócz tego nasze ogłoszenia mogą pojawić się na ulicznych tablicach, w lokalnej prasie oraz w agencjach pośredniczących w obrocie nieruchomościami. Jeśli chodzi o ogłoszenia internetowe to należy przede wszystkim zamieścić dobre i czytelne zdjęcia. W opisie podajemy rok i technologię budowy, piętro, wystawę okien, metraż i rozkład pomieszczeń. Opisujemy też dokładnie czy mieszkanie wymaga remontu, podajemy czy posiada balkon, taras, miejsce parkingowe albo komórkę lokatorską. Warto wymienić także plusy lokalizacji i zaznaczyć, że proponowana cena podlegać będzie negocjacji.

Autor

  • Urodzony w Poznaniu. Fan piłki nożnej i siatkówki. W swojej pracy zawodowej zajmuje się badaniami nad właściwym prowadzeniem biznesu. Po godzinach pracy składa modele samolotów.

2 thoughts on “Jak dobrze sprzedać mieszkanie?”

  1. Iwo pisze:

    Sprzedać mieszkanie w cenie której byśmy chcieli wcale nie jest takie proste. Warto je najpierw podrasować, ja tak zrobiłem ze swoim.

  2. Leon pisze:

    Uważam, że ważny w ogłoszeniu sprzedaży mieszkania jest jego opis. Powinny być w nim zawarte wszystkie szczegółowe informacje, również cena czynszu jaki płacimy, czy informacja o miejscu parkingowym.

Comments are closed.

Related Post