Zwykle w sytuacji, gdy musimy na kilka lat pożegnać się ze sporą ilością gotówki, nie robimy tego ze zbyt wielką radością i chęcią. I to nawet wtedy, gdy mamy pewność, że takie kilkuletnie zastopowanie pieniędzy na koncie będzie procentowało w przyszłości sporymi odsetkami. Niestety w obecnej chwili najlepsza lokata to taka, która zawierana jest na okres przynajmniej 18 miesięcy (półtora roku) – krótsze umowy nie są już tak opłacalne i korzystne pod względem finansowym.

Lokata na długie lata

Trzeba jednak uczciwie zauważyć, że decydując się na długoterminowe zobowiązanie lokatowe względem banku nie robimy tego całkowicie za darmo. W zamian za to bank daje nam gwarancję zysków – ustalonych dzięki oprocentowaniu. Oczywiście można od razu powiedzieć, że inwestując te same pieniądze np. w papiery wartościowe, obligacje, akcje lub fundusze inwestycyjne ma się szanse na znacznie szybsze i większe zarobki.

Słowem kluczowym jest tu jednak owa „szansa”. W przypadku lokat zarobek z odsetek jest gwarantowany – uzyskamy go bez względu na wszystko, nawet w przypadku całkowitego bankructwa banku. W przypadku innych form inwestycyjnych takiej gwarancji zwyczajnie nie ma.

Gwarantowane zarobki

Niejeden ranking lokat pokazuje nawet dokładnie, na jakie zyski po jakim okresie możemy liczyć. Wystarczy podstawić do wzoru wysokość wpłacanej sumy początkowej, pomnożyć ją przez wskaźnik oprocentowania oraz wybrać okres lokatowy (na jaki czas zawierana jest umowa), a można w prosty sposób wyliczyć swoje zarobki z odsetek.

I chociaż w ogromnej ilości przypadków nie będą one powalające (z reguły są to kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych), to bez względu na wszystko ma się wspomnianą wyżej gwarancję zysków. Dla wielu osób to koronny argument za tym, aby finalnie zdecydować się na założenie lokaty – głównie w celu zabezpieczenia swojej przyszłości finansowej i dbania o zasobność portfela przez kolejne lata.

I mniej stresu

Inwestowanie w rachunki lokatowe jest o tyle korzystne, że zysk z takiego przedsięwzięcia jest gwarantowany. Nie trzeba się więc ani trochę martwić i stresować o to, czy nasze ciężko zarobione pieniądze są bezpieczne i czy sama inwestycja nie skończy się fiaskiem. To właśnie ta gwarancja bezpieczeństwa sprawia, że wiele osób tak pozytywnie odnosi się do lokat mimo faktu, że zarabianie na nich wielkich fortun jest niemożliwe.